Mitsubishi Pajero furat de 5 ani din Italia, descoperit în vama Negru Vodă(542)


Ieri, în jurul orei 02.45, în punctul de trecere a frontierei Negru Vodă s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră cetăţeanul român B.V. PETRICĂ, în vârstă de 24 ani, care conducea un autoturism marca Mitsubishi, model Pajero, cu numere de Italia.


Verificările au scos la iveală faptul că autovehiculul în cauză figurează ca fiind furat din Italia, din data de 03.08.2008.


Conducătorul auto, domiciliat în judeţul Suceava, a declarat poliţiştilor de frontieră că a fost rugat de o cunoştinţă să se deplaseze în R. Bulgaria pentru a înmatricula autoturismul în cauză.


Cel aflat la volan a mai declarat că a primit documentele autoturismului fără a cunoaşte faptul că acesta fusese declarat furat şi a fost de acord să primească suma de 400 de euro de la persoana care i-a încredinţat autoturismul.


Poliţiştii de frontieră au indisponibilizat autoturismul în cauză, evaluat la aproximativ 15.000 de lei, la sediul S.P.F. Negru Vodă în vederea continuării cercetărilor şi au întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de furt, faptă prevăzută şi sancţionată de art. 228, alin. 1 Cod Penal.

 

OMD MAMAIA CONSTANTA
SCHIMBă-ți stilul de viață



jooble.org ziare, stiri