Liderii USR Constanța salvează Barul Orient Mamaia

Liderii USR Constanța salvează Barul Orient Mamaia (486)


 Datorită demersurilor USR Constanța, Ministerul Culturii a emis Ordinul pentru clasarea ca monument istoric a complexului Bar Orient din Mamaia.

„Ceea ce alții au vrut să distrugă, noi ne-am luptat să fie protejat și pus în valoare. Este rezultatul unui efort comun al consilierilor locali USR și parlamentarilor Stelian Ion și Remus Negoi.”, au transmis reprezentanții USR Constanța. 

Remus Negoi, senator USR:
„Datorită USR, Bar Orient a fost salvat de la demolare când Primăria voia sa-l transforme în moloz. Acum va fi clasat ca monument istoric. Este o victorie a normalității împotriva lăcomiei unor dezvoltatori imobiliari și a nepăsării și unei administrații incompetente și corupte“.


Florin Cocargeanu, liderul grupului de consilieri USR Constanța:
„Este o reușită de care suntem tare mândri. Protejarea monumentelor ar trebui să fie un element important al strategiilor de dezvoltare socio-culturală și turistică și de conservare a moștenirii istorice, iar USR va lupta în continuare pentru ca aceste lucru să devină normalitate.“

Fără implicarea și demersurile USR, Bar Orient nu ar fi fost astăzi o clădire istorică, ci doar istorie în sensul cel mai rău al cuvântului. 

OMD MAMAIA CONSTANTA
Ziarul Timpul WhatsApp



jooble.org ziare, stiri