GALERIE FOTO. Târgul mărţisoarelor eco la Şcoala „Gheorghe Ţiţeica”

GALERIE FOTO. Târgul mărţisoarelor eco la Şcoala „Gheorghe Ţiţeica”(1413)


A devenit deja o tradiţie în Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Ţiţeica” din Constanţa ca, la începutul fiecărei primăveri a ultimilor zece ani, să se organizeze Târgul Mărţişorului. Astfel, vineri, 27 februarie 2015, între orele 11.00-12.00 şi 16.00-17.00, elevii ciclului primar, respectiv ai celui gimnazial, au aşteptat vizitatori şi cumpărători pentru obiectele pe care le-au realizat în timpul orelor de abilităţi practice şi de educaţie tehnologică, dar şi în timpul lor liber. Şcolarii şi-au etalat creativitatea şi dibăcia în meşteşuguri de tot felul: modelaj, colaj, tehnica rulării hârtiei, origami, împletituri, realizând mărţişoare, felicitări, mici obiecte decorative sau bijuterii-fantezie. Un plus de valoare l-a constituit faptul că o bună parte dintre elevi au încercat să lucreze cu material refolosibile, reciclând astfel diferite materii prime.

Organizatorii târgului, prof. Emilia Cadâr, Dorina Foroglu şi Cici-Corina Vlad, urmăresc atât stimularea imaginaţiei elevilor şi formarea gustului lor estetic, cât şi dezvoltarea spiritului antreprenorial şi exersarea tehnicilor de marketing celor mai simple. Am văzut micuţi care pentru trei mărţişoare cumpărate ofereau unul gratuit, iar pe alţii cum ofereau bomboane celor care se opreau la standul lor.

Peste trei sute de părinţi şi bunici au onorat cu prezenţa lor munca elevilor, aceştia făcându-şi astfel necesarul de mărţişoare şi de felicitări pentru săptămâna 1-8 martie când urmează să ofere celor dragi simbolurile primăverii. Emilia Cadâr, prof. coordonator al evenimentului, a declarat: „Această manifestare face parte dintr-un proiect naţional pe care şcoala noastră (n.r. Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gh. Ţiţeica” din Constanţa) îl derulează de mai mulţi ani, proiect intitulat „Un mediu curat – esenţa supravieţuirii şi a progresului”. În el sunt implicaţi toţi elevii şcolii şi chiar părinţii şi bunicii acestora care ajută de fiecare dată cu idei, cu materiale şi cu prezenţa lor onorantă la activitate. An de an, ideile elevilor noştri sunt mai interesante, an de an devin mai întreprinzători şi mai competitivi.”
jooble.org