”CONSTANȚA ALTFEL”. Începe primul festival al iernii. Programul complet

”CONSTANȚA ALTFEL”. Începe primul festival al iernii. Programul complet(629)


Asociaţia Civică „Pentru Constanţa”, în parteneriat cu Arhiepiscopia Tomisului şi cu Muftiatul Cultului Musulman organizează, în perioada 20 decembrie – 4 ianuarie, primul Festival al Iernii din Constanţa, eveniment care face parte din seria de activități dedicate comunității sub egida „Constanța Altfel”.

Evenimentul se va desfăşura în parcul din faţa Teatrului Naţional de Operă şi Balet Oleg Danovski şi va transforma centrul oraşului într-un spaţiu al bunei dispoziţii şi al sărbătorilor „altfel” pentru Constanţa.

Din programul Festivalului Iernii 2014 fac parte concerte de colinde susţinute de Corala Arhiepiscopiei Tomisului, dar şi spectacole ale ritului musulman. De asemenea, elevii de la Colegiul Naţional de Artă Regina Maria, artişti constănțeni dornici de afirmare, dar şi consacraţi, vor susţine concerte şi spectacole pe durata celor 16 zile ale festivalului.

Ca simbol al bunei convieţuiri pe tărâmul Dobrogei, creştinii şi musulmanii vor sarbători împreună atât Naşterea Domnului Isus Hristos cu ocazia Crăciunului, cât şi Naşterea profetului, zi celebrată pe 2 ianuarie.
Decoraţiunile specifice sărbătorilor de iarnă vor completa atmosfera festivă, iar concursurile organizate vor bucura pe toată lumea.

În perioada evenimentului, Constanţa Altfel – Asociaţia Civică “Pentru Constanţa” şi Arhiepiscopia Tomisului vor împărţi cadouri către persoanele nevoiaşe din Constanţa.

Sâmbătă, 20 decembrie, în prima zi a Festivalului Iernii 2014, de la ora 19.50, voluntarii Asociaţiei Civice “Pentru Constanţa” vor marca începerea festivalului printr-un mesaj adresat comunității.

Iată programul complet al Festivalului Iernii 2014:

Sâmbătă, 20 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 18:45 Colinde copii - prof. Ioana Codreanu
18:45 - 18:50 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
18:50 - 19:50 Teatru copii – Facultatea de Arte, Universitatea Ovidius, „Crăciunul jucăriilor" - scenografia: Liliana Cornilă, regia: Daniela Hanţiu
19:50 - 19:55 Discurs Asociaţia Civică pentru Constanţa
19:55 - 20:40 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:40 - 20:50 Discurs Înalt Preasfinţia Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului
20:50 - 21:50 Concert Vega Band
21:50 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Duminică, 21 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - show magic cu maestrul Emiliano şi animaţie
19:30 - 19:50 Colindători - ansamblul vocal Muguraşii condus de prof. Cociş
19:50 - 20:00 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
20:00 - 20:45 Corala Arhiepiscopiei
20:45 - 21:05 Recital Nadia Chelariu
21:05 - 21:25 Recital Larisa Ciortan
21:25 - 21:45 Recital Danny Mazo
21:45 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Luni, 22 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - animaţie cu Spiriduş, Crăciuniţa şi Moş Crăciun
19:30 - 19:50 Colinde copii - club Amicii
19:50 - 20:00 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
20:00 - 20:10 Trupa dans - New Force of Dance
20:10 - 20:30 Recital Dorin Gal
20:30 - 20:40 Trupa dans - New Force of Dance
20:40 - 21:40 Concert Vega Band
21:40 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Marţi, 23 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:20 Divertisment copii - spectacol interactiv: flori de gheaţă şi Moş Crăciun
19:20 - 19:35 Colindători - Club Amicii
19:35 - 19:40 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
19:40 - 20:20 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:20 - 20:50 Recital colinde clasice - Daniela Vlădescu şi Marius Mitrofan
20:50 - 21:10 Recital Danny Mazo
21:10 - 21:50 Concert Alexia şi Dima (Lala Band)
21:50 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Miercuri, 24 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - teatru de păpuşi Craiasa Zăpezii şi prietenii şi Moş Crăciun
19:30 - 19:50 Colinde copii - ansamblul vocal Muguraşii condus de prof. Cociş
19:50 - 20:00 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
20:00 - 20:45 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:45 - 21:05 Recital Denisa Ştefania Lucan
21:05 - 21:25 Recital Iulian Bratu
21:25 - 21:45 Recital latino Lucian Colareza
21:45 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Joi, 25 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - show magic cu Maestrul Emiliano
19:30 - 19:50 Colinde copii - prof. Ioana Codreanu
19:50 - 19:55 Moş Crăciun împarte cadouri colindătorilor
19:55 - 20:40 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:40 - 21:00 Recital Raluca Chivu
21:00 - 21:20 Recital Kate Linn (Cătalina Oţeleanu)
21:20 - 21:40 Cristian Goaie (finalist X-Factor)
21:40 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Vineri, 26 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - animaţie cu spiriduş şi Crăciuniţă
19:30 - 20:15 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:15 - 20:20 Concursuri
20:20 - 20:40 Muzica populară - Mădalina Modruj
20:40 - 21:00 Muzica populară - Sorin Şuteu
21:00 - 21:20 Muzica populară - Mariana Edulescu
21:20 - 21:40 Muzica populară – Ionelia Lefterică
21:40 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Sâmbătă, 27 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - animaţie cu Crăiasa Zăpezii şi Spiriduş
19:30 - 20:15 Corala Arhiepiscopiei Tomisului
20:15 - 20:20 Concursuri
20:20 - 20:40 Recital Diana Francesca Filipescu
20:40 - 21:40 Concert trupa Crossover
21:40 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Duminică, 28 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzica clasica
18:30 - 19:30 Divertisment copii - Winter Show Amicii
19:30 - 20:00 Fanfara
20:00 - 20:20 Recital folk - Vali Petcu
20:20 - 20:40 Recital Iulian Bratu
20:40 - 21:00 Recital Larisa Ciortan
21:00 - 21:20 Concert Alex Florea (finalist X-Factor)
21:20 - 21:40 Recital muzica uşoară – Ileana Şipoteanu
21:40 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Luni, 29 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - show magic cu Maestrul Emiliano
19:30 - 19:40 Concursuri
19:40 - 19:50 Trupă dans - New Force of Dance
19:50 - 20:10 Recital Diana Francesca Filipescu
20:10 - 20:30 Recital Raluca Sofrone
20:30 - 20:40 Trupă dans - New Force of Dance
20:40 - 21:20 Concert Ionuţ Galani şi ansamblul de dansuri greceşti Asteria
21:20 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Marţi, 30 decembrie 2014

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - spectacol interactiv Flori de gheaţă
19:30 - 19:40 Concursuri
19:40 - 20:00 Recital Raluca Chivu
20:00 - 20:20 Recital folk Vali Petcu
20:20 - 20:40 Recital Denisa Ştefania Lucan
20:40 - 21:00 Recital Ana-Maria Fluture (Polifonic Band)
21:00 - 21:20 Recital Chris Oliver
21:20 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Miercuri, 31 decembrie 2014

Program surpriză

Joi, 1 ianuarie 2015

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - teatru de păpuşi: Ursul păcălit de vulpe
19:30 - 19:40 Concursuri
19:40 - 20:00 Muzică populară - Sorin Şuteu
20:00 - 20:20 Muzica populară - Mariana Edulescu
20:20 - 20:40 Muzica populară - Cristi Proca
20:40 - 21:00 Muzica populară - Mihaela Avram
21:00 - 21:20 Muzica populara - Ionuţ Petreacă
21:20 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Vineri, 2 ianuarie 2015

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - animaţie cu Pinguinul şi Omul de zapada
19:30 - 19:35 Concursuri
19:35 - 19:50 Dans sportiv - Grupul Dino
19:50 - 20:50 Corul Muftiatului Cultului Musulman
20:50 - 21:10 Iany Gana şi ansamblul de dansuri armâneşti Avlia
21:10 - 21:30 Recital Lucian Colareza
21:30 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Sâmbătă, 3 ianuarie 2015

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - animaţie cu renul Rudolf şi Fulgul de nea
19:30 - 19:40 Concursuri
19:40 - 20:40 Concert Polifonic Band
20:40 - 21:00 Recital Cristiana Dicianu
21:00 - 21:20 Recital Andreea Olariu
21:20 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Duminică, 4 ianuarie 2015

18:00 - 18:30 Quartet muzică clasică
18:30 - 19:30 Divertisment copii - show magic cu Maestrul Emiliano
19:30 - 19:40 Concursuri
19:40 - 20:00 Dans sportiv - Grupul Dino, lecţie de dans cu copiii din public
20:00 - 20:20 Recital Dorin Gal
20:20 - 20:40 Recital Raluca Sofrone
20:40 - 21:00 Recital Nadia Chelariu
21:00 - 21:20 Recital Chris Oliver
21:20 - 22:00 Discotecă şi concursuri pentru copii

Festivitate închidere
 




jooble.org