COSTINEŞTI: Programul

COSTINEŞTI: Programul "Galei Tânărului Actor - HOP" - Ediţia a VII-a (9 - 12 septembrie 2014)(1081)


De mâine, marţi - 9 septembrie 2014, până la finalul săptămânii (12 septembrie) (zilnic, începând cu ora 17.00, până seara târziu, de fapt: de la răsărit până la miezul nopţii), la “Vox Maris Grand Resort”, din staţiunea Costineşti, la “Gala Tânărului Actor - HOP” - Ediţia VII-a.


Prezentatorul evenimentului este Pavel Bartoş (şi el fost câştigător al “Galei HOP”).

Iată programul „Galei Tânărului Actor HOP” de anul acesta: mişcare, muzică, vibraţie, culoare, umor, „show”, poate chiar extravaganţă.

Locaţia e pe cinste şi concurenţii, indiferent că vor fi Amy Winehouse, Marilyn Monroe, Tina Turner, Robert Downey Jr, , Rowan Atkinson, Madonna sau Nicolae Furdui Iancu, vor fi prezentaţi de nimeni altul decât de...PAVEL BARTOŞ. Şi el fost câştigător al premiului pentru cel mai bun actor al Galei HOP, în 1999. Tot la Costineşti.

Nu e nici Mircea Cărtărescu, Liza Minelli, Scarlett Johansson, Daniel Day Lewis, Dan Puric, Marius Manole, Tudor Gheorghe, Florin Piersic sau Tom Hardy, dar e „cineva sincer şi cu energie bună, un om cald, cu zâmbet şi cu bucurie-n suflet”. Exact aşa cum îşi doresc unii dintre concurenţi. Şi cine nu-l place pe carismaticul actor, om de televiziune Pavel Bartoş?! Şi debordează de energie!

GALA TÂNĂRULUI ACTOR – HOP, program permanent al UNITER şi singular în peisajul festivalier autohton, ajuns la cea de-a XVII-a ediţie, are ca scop promovarea şi lansarea tinerilor absolvenţi din învăţământul superior artistic de stat şi particular.

 


Programul acestei ediţii

 


9 septembrie - “Vox Maris Club”
-10.00 – 11.30: Atelier „Hop și eu”, coordonat de Andrea Gavriliu;
-17.00: Concurs secţiunea individual:
Andrei Brădean, Aurora Păunescu, Marian Olteanu,
Ada Lupu, Alexandru Ştefănescu.
-Concurs proba impusă:
Andrei Brădean, Aurora Păunescu, Marian Olteanu,
Ada Lupu, Alexandru Ștefănescu, Lucian Ionescu,
Dana Marineci, Smaranda Nicolau, Ana Bianca Popescu,
Oana Cristina Puşcatu, Alina Suărășan.
-19.00: Concurs secţiunea grup / spectacole:
“O poveste imposibilă”, scenariu şi regia Alina Suărășan
(fragmente din “Visul unei nopţi de vară”, “Nora”, “Faust”, “Unchiul Vanea”), cu: Lucian Ionescu, Dana Marineci, Smaranda Nicolau,
Ana Bianca Popescu, Oana Cristina Pușcatu şi Alina Suărășan.
-21.30: “Bonus HOP Shop” – Episodul 1 – în afara concursului
participă: concurenţii “HOP 2014”


10 septembrie – “Vox Maris Club”:
-10.00 – 11.30: Atelier „Hop şi eu”, coordonat de Andrea Gavriliu
17.00: Concurs secţiunea individual
Dana Marineci, Răzvan Corneci, Ana Maria Bercu,
Cătălin Asanache, Andrea Bokor, Andrei Morariu
-Concurs proba impusă
Răzvan Corneci, Ana Maria Bercu, Cătălin Asanache,
Andrea Bokor, Andrei Morariu, Alexandra Acalfoae,
Petruţ Butuman, Anca Pascu, Cosmina Rusu.
-19.00: Concurs secţiunea grup / spectacole:
"Feromonii", de Theo Herghelegiu, cu: Alexandra Acalfoae,
Petruţ Butuman, Ada Lupu, Anca Pascu şi Cosmina Rusu;
regia Vlad Volf.
-21.30 Bonus HOP Shop – episodul 2 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2014


11 septembrie – “Vox Maris Club”:
-10.00 – 11.30: Atelier „Hop și eu”, coordonat de Andrea Gavriliu;
-17.00: Concurs secţiunea individual:
Iulia Verdeş, Daniel Chirilă, Réka Szasz,
Andrei Ciopec, Flavia Giurgiu.
-Concurs proba impusă:
Iulia Verdeş, Daniel Chirilă, Réka Sazsz, Andrei Ciopec,
Flavia Giurgiu, Irina Antonie, Andrei Cătălin, Iulia Ciochină,
Octavian Costin, Mădălina Craiu, Ştefan Huluba.
-19.00 Concurs secţiunea grup / spectacole:
"Paravan – două telefoane", scenariu și regia: Matei Lucaci Grunberg,
cu: Irina Antonie, Andrei Cătălin, Iulia Ciochină, Octavian Costin,
Mădălina Craiu şi Ştefan Huluba.
-21.30: "Bonus HOP Shop" – Episodul 3 – în afara concursului,
participă: concurenţii HOP 2014.


12 septembrie – “Vox Maris Club”:
-10.00 – 11.30: Atelier „Hop şi eu”, coordonat de Andrea Gavriliu
-17.00: Concurs secţiunea individual:
Ioana Repciuc, Ștefan Huluba, Claudia Chiraș,
Alexandru Apostol, Ruxandra Coman
-Concurs proba impusă:
Ioana Repciuc, Claudia Chiraș, Alexandru Apostol,
Ruxandra Coman, Alexandru Malaicu, Ioan Alexandru Savu
-19.00: Concurs secţiunea grup / spectacole
Ce a zis vrabia de Danny Mitarotondo, cu Alexandru Malaicu şi
Ioan Alexandru Savu, regia colectivă.
-19.45: Spectacol invitat în afara concursului:
“ActOrchestra”, regia: Horia Suru, costume: Alina Herescu.
Participă: Petre Ancuţa, Florin Călbăjos, Emilian Mârnea.
Producţie realizată sub auspiciile Centrului de Creaţie și
Cercetare Ion Sava în cadrul programului TNB pentru
“Noua Generaţie de creatori – 9G”.
-21.00: Festivitatea de decernare a premiilor.
-22.00: „Hop și eu” - spectacol rezultat în atelierul de mișcare, coordonat de către Andreea Gavriliu.
 

Taguri: GalaTanaruluiActorHOP!, GalaTanaruluiActor, HOP!, GalaTanaruluiActorHOP, HOP, Costinesti, 9-12septembrie2014, Joaca-teCuMineSuntOmNuPersonaj, RaduAfrim, AnaCiontea, ClaudiuGroza, MariusManole, MihaelaMichailov, ChristianTheodorPopescu, UNITER,



jooble.org