TENIS - Turneul de la New Haven (S.U.A.): Surprinzător, SIMONA HALEP a fost eliminată încă din prima partidă, de către nr.., 68 mondial!(1785)

Românca (constănţeancă) SIMONA HALEP, a fost, astăzi, miercuri – 20 august 2014 (de la 02.00, după ora României), eliminată, surprinzător, de către slovaca Magdalena Rybarikova, în turul doi (în care era calificată direct!) al turneului, din categoria "Premier", de la NEW HAVEN (statul Connecticut, U.S.A., unde se află celebra "YALE" University), pierzând partida cu scorul: 2 - 6; 6 - 4; 3 – 6.

SIMONA HALEP, nimeni alta decât favorita numărul unu (1) a turneului de la New Haven (!) și numărul doi (2) în clasamentul modial al World Tennis Association (WTA) a fost învinsă, în noaptea de marți spre miercuri (după ora României), după un meci foarte disputat, cele trei seturi durând aproape două ore (1h56'17''), de către ocupanta locului… 68 (SIC!) în clasamentul WTA!

Magdalena Rybarikova (Slovacia), locul 68 WTA, se calificase în turul doi după ce a trecut, cu scorul de 6 - 4, 6 - 3, de Silvia Soler-Espinosa (Spania), locul 71 WTA, jucătoare venită din calificări.

Halep şi Rybarikova se mai întâlniseră doar de două ori până acum, fiecare sportivă impunându-se câte o dată: slovaca în turul trei al calificărilor la Hobart (în Australia), în 2011, şi românca în turul doi la Moscova, într-un meci în care Rybarikova a abandonat.

Turneul de la New Haven (care se desfăşoară în perioada 18 – 24 august) a început cu mari surprize.
Trei (3) dintre primele opt (8) favorite la cucerirea trofeului au fost eliminate încă din prima rundă, iar în cel de-al doilea tur… a venit rândul lui Halep (favorite numărul 1 şi a doua jucătoare în clasamentul mondial!) să părăsească prematur turneul…
Astfel, în primul tur, favorita numarul cinci (5), slovaca Dominika Cibulkova, a fost învinsă de către nemtoiaca Andrea Petkovic, în două seturi (scor 6 - 7, 3 – 6).
A şaptea (7) favorită, italianca Sara Errani, a fost eliminata de către spaniola Garbine Muguruza, în trei seturi, scor 2 - 6, 6 - 3, 1 - 6.
A opta (8) favorită, Carla Suarez Navarro (Spania), s-a retras din cauza unor probleme medicale.

Conform celor declarate imediat după meci, presei americane, Simona Halep nu este… doborâtă psihic, după acest absolut neaşteptat eşec, în urma căruia părăsește, încă din turul doi, turneul pe care îl… câștigase anul trecut!
"Am jucat trei seturi și aprope două ore, deci cred că a fost un meci bun. Sunt destule lucruri pozitive pe care le pot lua din acest meci!...", a declarat constănţeanca.

Următorul turneu la care va participa românca este… U.S. Open, de la Flushing Meadows, statul New Jersey (“Internaţionalele” Statelor Unite ale Americii), cel de-al patrulea şi ultimul turneu de “Grand Slam” al acestui an (după Melbourne, Roland Garros şi Wimbledon)!

IMAGINI: Magdalena Rybarikova (Slovacia) - SIMONA HALEP (ROMÂNIA). Surse foto: 1. ziarelive.ro; 2. ponturi-bune.ro

Taguri: SimonaHalep, Halep, MagdalenaRybarikova, Rybarikova, Yale, NewHaven, Connecticut, Premier, Tenis, WTA, MariaSarapova, Sarapova, Madrid, IonTiriac, Tiriac, Spania, PetraKvitova, Kvitova, AnaIvanovici, Ivanovici, SerenaWilliams, Williams, Sharapova, WorldTe,