Coppa del Mondo: Prima semifinală va fi BRAZILIA - GERMANIA, după ce gazdele competiţiei au învins Columbia, cu 2 - 1 (1 - 0)(1424)

Prima semifinală a acestei ediţii a Campionatului Mondial de Fotbal, al cărui turneu se desfăşoară în Brazilia, va fi BRAZILIA – GERMANIA, care se va juca la Belo Horizonte, marţi – 8 iulie, la 23.00 (ora României).

Cele patru meciuri din “sferturile de finală” ale Coppa del Mondo – Brazilia 2014 au început ieri, vineri – 4 iulie, cu partida GERMANIA – FRANŢA (ora 19.00, a României; la Rio de Janeiro, pe celebrul “Maracana”): 1 – 0 (1 – 0) (Gol: Mats Hummels, min. 13).

În cel de-al doilea meci al “sferturilor” (şi al zilei), de la ora 23.00; la Fortaleza, pe Estadio “Castelao”: BRAZILIA – COLUMBIA 2 – 1 (1 – 0).
A deschis scorul… fundaşul central (ca şi în cazul Grermaniei, mai devreme!) Thiago Silva, căpitanul echipei Braziliei, în minutul 7, când a reluat cu… genunchiul (!) centrarea venită (din corner), de pe partea stângă.
În repriza a doua, pe fondul dominării autoritare a columbienilor, după o fază de contraatac, la o lovitură liberă, alt… fundaş (!), David Luiz execută sigur, cu un şut în forţă şi excelent plasat şi înscrie, în minutul 69.
Apoi Brazilia s-a concentrat doar pe apărare, “bubuind” mingi, cu nemiluita, în… tribună!
Rezultatul a fost acela că jucătorii columbieni au redus scorul, dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de vedeta lor, James Rodriguez, în minutul 78.
Simptomatic pentru atitudinea Braziliei, după ce au marcat cel de-al doilea gol, este faptul că vedeta de la F.C. Barcelona, atacantul brazilian Neymar, a fost faultat grav, în minutul…., în timp ce era în… apărare!
Ciudată echipă are gazda turneului final, Brazilia, care, iată, se califică în semifinale prin golurile a doi… apărători (culmea: ambii de la Paris Saint Germain, pentru că şi David Luiz s-a transferat de la “Chelsea” Londra, chiar înainte de C.M.)!

De altfel, dacă va lipsi şi Neymar, pe lângă “baza” apărării, Thiago Silva (care a primit al doilea cartonaş galben şi, deci, va lipsi o partidă!), va fi greu, foarte greu chiar, pentru jucătorii “carioccas”, în semifinala cu puternicii germani…
BRAZILIA: Julio Cesar - Thiago Silva (c), David Luiz, Fernandinho, Marcelo, Hulk (Ramires 82), Paulinho (Hernanes 86), Fred, Neymar (Henrique 89), Oscar, Maicon.
COLUMBIA: Ospina - Zapata, Yepes (c), Sanchez, Armero, Gutierrez (Bacca 70), Rodriguez, Cuadrado (Quintero 81), Guarin, Ibarbo (A. Ramos 46), Zuniga.

Arbitru de centru: Carlos VELASCO CARBALLO (Spania).
Cartonaşe galbene: Thiago Silva, min. 65, Julio Cesar, min. 78 / James Rodriguez, min. 68, Yepes 70.

Astăzi, sâmbătă – 5 iulie, se vor disputa celelalte două partide din “sferturi”:
BELGIA – ARGENTINA (19.00, ora României; la Brasilia, pe Estadio Nacional de Brasilia “Mane Garincha”);
OLANDA – COSTA RICA (ora 23.00, la Salvador, pe Arena “Fonte Nova”).
Învingătoarele se vor înfrunta în cea de-a doua semifinală, la Sao Paulo, miercuri – 9 iulie, de la 23.00 (ora României).

Media reuşitelor per meci, de la începutul acestui turneu final, împărţind 160 finalizări (nu se includ cele din “penalty”-urile de departajare!) la 58 de confruntări (mai sunt alte 6) rezultă: 2,7.

Taguri: CoppaDelMondo, CupaMondiala, Brazilia2014, CampionatulMondialDeFotbal, CupaMondiala2014, CampionatulMondialDeFotbalBrazilia2014, Brazilia-Columbia, Columbia-Brazilia, Franta-Germania, Germania-Franta, Belgia-Argentina, Argentina-Belgia, Olanda-CostaRica,