Brazilia 2014, C.M. de fotbal: Cel mai frumos meci, de până acum: FRANŢA - ELVEŢIA 5 - 2 (3 - 0)(1530)

CEL MAI FRUMOS MECI, DE PÂNĂ ACUM, de la turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal, care se desfăşoară în Brazilia (între 12 iunie – 13 iulie 2014), este, fără îndoială, a doua partidă a celei de-a noua zile (vineri – 20 iunie) de competiţie a “ediţiei samba” (a 25-a înfruntare, au mai rămas 39), a treia din Grupa E (după Elveţia – Ecuador 2 – 1 şi Franţa – Honduras 3 – 0): FRANŢA – ELVEŢIA 5 – 2 (3 – 0)!

Acestă partidă a detronat, ca spectaculozitate, meciurile mai micilor sau mai marilor revelaţii, Chile, Belgia, Croaţia, Costa Rica (chiar şi Bosnia sau… Australia, care, deşi a fost învinsă de două ori, a lăsat, până acum, o frumoasă impresie, ), sau ale… certitudinilor Olanda, Brazilia, Mexic sau Germania (dacă tot vorbim de revelaţii şi certitudini positive, să numim şi decepţiile: două campioane mondiale, una… “en titre”!, Spania, în primul rând, şi, parţial, chiar şi Anglia, care, deja, după doar două meciuri, au fost eliminate!...).

Revenind la partida care a început la 22.00 (ora României), la Salvador (de Bahia), pe noua “Arena FONTE NOVA”, a fost un meci plin cu de toate (mai puţin, slavă Domnului, eliminări de jucători): şapte (7) goluri valide, unul mai frumos ca celălalt (marcate de către şapte jucători diferiţi), unul nevalidat (dar superb, al lui Benzema, din minutul 93, gol care, la baschet, handbal sau rugby, ar fi fost validat, pentru că arbitrul a fluierat exact când mingea pleca din piciorul atacantului lui “Real” Madrid spre vinclul porţii elveţiene…), un jucător (accidentat) înlocuit (la elveţieni) încă din minutul 9 (Steve von Bergen, înlocuit de Philippe Senderos), un penalty ratat (în minutul 33), la 2 – 0 pentru francezi (de către acelaşi “factotum” Karim Benzema, care-l şi obţinuse…), urmat imediat, în continuarea fazei, de… CEA MAI MARE RATARE A MECIURILOR DE PÂNĂ ACUM (BARĂ TRANSVERSALĂ, DE LA UN METRU DISTANŢĂ DE LINIA PORŢII, CU TOATĂ POARTA COMPLET GOALĂ!), alte (multe) ratări imense, după faze superbe, în special pe contraatac, mai ales în contul “cocoşilor galici” ş.a.m.d.

Iată care au fost marcatorii celor şapte goluri (valabile), în ordine cronologică: Olivier Giroud (Franţa, minutul 17); Blaise Matuidi (Franţa, min. 18; la 66 de secunde după primul gol!...); Mathieu Valbuena (Franţa, min.40); Karim Benzema (Franţa, min. 67; din voleu, printre piciarele portarului!); Moussa Sissoko (Franţa, min. 73); Blerim Dzemaili (Elveţia, min. 81); Granit Xhaka (Elveţia, min. 87).

Numele pur … “elveţiene” ale marcatorilor urmaşilor lui Wilhem Tell sunt explicate de faptul că din cei 23 de membri ai lotului (mai degrabă “reprezentativ” , decât “naţional”!...) lor, nu mai puţin de 15 (adică două treimi!) sunt din familii de emigranţi (iar dintre cei 15, aproape jumătate sunt… albanezi!, fie din Kosovo, fie din Albania, iar restul sunt bosniaci musulmani, croaţi, sârbi, spanioli, arabi şi, bineînţeles, nelipsitul turc, “care-i şi conduce”, în calitate de căpitan!).

Cât despre “francezi”, printre cei cinci marcatori ai lor este (minune mare!) şi un… franţuz get-beget, Giroud, ba chiar reuşesc să aibă, pe teren, la un moment dat, mai mulţi albi decât… Camerunul sau Ghana!

A fost cea de-a 37-a întâlnire dintre cele două reprezentative.
Până la acest meci, francezii aveau 15 victorii, iar 12 le-au revenit elvețienilor, în timp ce 9 meciuri s-au încheiat la egalitate (şi ultimele trei întâlniri au fost remize).

Aşa cum aminteam, în prima etapă a grupelor, Franța a câștigat cu 3 - 0 (1 – 0) împotriva Hondurasului, iar Elveția a învins cu 2 – 1 (0 – 1) pe Ecuador (printr-un gol înscris în ultimul minut de prelungiri!).

Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) - centru; Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra (ambii: Olanda) - linie; Svein Oddvar Moen (Norvegia) – rezervă.

Aşadar, a fost cea de-a 25-a partidă a competiţiei din Brazilia (a doua a zilei a noua şi a treia din Grupa D (mai sunt de disputat alte 39 de meciuri).
Media golurilor per meci a crescut, bineînţeles, din nou, la peste trei (3) reuşite / partidă: 76 împărţit la 25, rezultă 3,04.

În Grupa E se joacă, tot în această noapte (ora 01.00, a României), Honduras - Ecuador, la Curitiba.

Taguri: CupaMondiala, Brazilia2014, CampionatulMondialDeFotbal, CupaMondiala2014, CampionatulMondialDeFotbalBrazilia2014, CMFotbal, Franta-Elvetia, Honduras-Ecuador, Ecuador-Honduras, Franta-Honduras, Ecuador-Elvetia, Elvetia-Ecuador, Benzema, Giroud, Salvador, S,