Un NOU RECORD pentru Simona Halep: Românca va ocupa locul 4 WTA

Un NOU RECORD pentru Simona Halep: Românca va ocupa locul 4 WTA(1865)

Simona Halep va urca, începând de luni, de pe locul 5 pe locul 4 în ierahia jucătoarelor profesioniste de tenis, numai americanca Serena Williams, chinezoaica Na Li şi poloneza Agnieszka Radwanska fiind mai bine clasate ca sportiva română.

Halep va obţine locul 4 indiferent de rezultatul pe care îl va înregistra la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, unde va debuta, astăzi, în jurul orei 15.30, cu americanca Madison Keys.

Aceast situaţie a fost posibilă datorită eliminării Petrei Kvitova din Cehia, în turul 2, şi neparticipării jucătoarei Victoria Azarenka din Belarus, actuala ocupantă a locul 4 WTA, la competiţia de la Foro Italico. Kvitova, cap de serie numărul 5 şi locul 6 WTA, a fost învinsă, marţi, de chinezoiaca Shuai Zhang, locul 43 WTA, cu scorul de 7-6 (6), 5-7, 6-3.

Locul 4 pe care îl va ocupa Halep de luni reprezintă cea mai bună poziţie pentru o jucătoare din România.
La Roma, Simona Halep este cap de serie numărul 4 şi a fost acceptată pe tabloul principal direct în turul doi.

Sursa: Mediafax. Foto: Libertatea.ro