PERFORMANŢĂ: HCM Constanţa a pierdut în Suedia, dar s-a calificat în

PERFORMANŢĂ: HCM Constanţa a pierdut în Suedia, dar s-a calificat în "Final Four" - ul EHF Cup, la handbal masculin!(1749)

Deşi a pierdut, în Suedia, cu 28 – 34 (13 – 14), meciul retur al “sferturilor de finală”, cu “Lugi” HF Lund, echipa Handbal Club Municipal (HCM) Constanţa a obținut biletele pentru turneul “Final Four”, al Cupei Federaţiei Europene de Handbal (EHF Cup), care se va desfăşura la Berlin, în 17 şi 18 mai.

După 59 - 55, scorul general cu “Lugi” HF Lund (la Constanţa, săptămâna trecută, “marinarii” bătuseră la zece goluri diferenţă, cu 31 – 21), campioana … deja tradiţională a României, din ultimii ani, merge mai departe.

Pentru echipa antrenată de macedoneanul Zvonko Sundovski au evoluat: Popescu, Stănescu (portari) – Șimicu - 9 goluri, Toma, Sadoveac - 5, Criciotoiu - 4, Novanc - 2, Buricea - 3, Csepreghi - 2, Cutura - 2, Cristescu, Șoldănescu - 1, Vujadinovic.

ESTE EGALAREA CELEI MAI MARI PERFORMANŢE, DE PÂNĂ ACUM, A HANDBALIŞTILOR CONSTĂNŢENI!

Concret: este cea de-a treia calificare reușită de HCM în semifinalele unei competiții europene, după cele din Challenge Cup, în 2004, și Cupa Cupelor, în 2006.
Prima, totuşi, de o asemenea anvergură, actualul format, al Cupa EHF, reunind fosta Cupa Cupelor și fosta Cupa EHF, după modelul “Europa League”, din fotbal.
Reamintim că “Fuchse” Berlin s-a calificat direct, în calitate de gazdă, după ce a câștigat grupa D a “optimilor” (în care HCM s-a clasat a doua!).

ESTE CEA MAI MARE PERFORMANŢĂ, DE PÂNĂ ACUM, A HANDBALIŞTILOR CONSTĂNŢENI!

Celelalte două echipe, care vor completa, la Berlin, careul de aşi al celei de-a doua, ca valoare, competiţii europene intercluburi, se vor decide mâine, duminică – 27 aprilie, în retururile dintre: Montpellier – Nantes (în tur: 26 - 25) și “Pick” Szeged – “Sporting” Lisabona (în tur: 27 - 29).

Tragerea la sorți a meciurilor din semifinale, de la “Final Four”, este programată marți – 29 aprilie, de la ora 12.45, în capitala Germaniei, Berlin.

Taguri: HCM, Constanta, HCMConstanta, Lugi, LugiHF, Lund, LugiLund, Suedia, FCBarcelona, EHFCup, CupaEHF, Cupa, EHF, Saverhof, Sundovski, Simicu, FinalFour, Final4, Berlin, Halberg, Sadoveac, Jernmyr, ZvonkoSundovski, Handbal, masculin, HandbalMasculin, CupeleEur,