Cea de-a IX-a ediție a Festivalului *Tinere Speranțe* s-a încheiat cu succes la Medgidia

Cea de-a IX-a ediție a Festivalului *Tinere Speranțe* s-a încheiat cu succes la Medgidia(233)



În perioada 17 – 18 iulie 2021, Primăria municipiul Medgidia, alături de Garnizoana Medgidia și Cercul Militar Medgidia au organizat o nouă ediție a competiției de muzică ușoară și populară „Tinere Speranțe”.

Prezentarea manifestărilor artistice a fost asigurată de Mădălina Stancu iar juriul a fost format din artiști consacrați precum: solista de muzică ușoară Monica Anghel, interpreții Aurelian Temișan și Traian Stoiță, solistele de muzică populară Neta Soare și Laura Olteanu, artista Rodica Șerban, tenorul Mihai Urzicana și profesorul de canto Vadim Iftime.

În cadrul celor două zile de festival, competiția a fost dedicată secțiunilor de muzică ușoară și populară. Premierea s-a desfășurat după cum urmează:

17 Iulie 2021 – Secțiunea muzică ușoară

Trofeul „MINI” – Maria Copăceanu – Slobozia;
Trofeul „JUNIOR” – Sara Maria Raftu – Medgidia.

Categoria de vârstă 6 – 8 ani:

Trofeu – Dobriceanu Eric Ionuț;
Locul I – Ciobanu Anastasia;
Locul II – Goiceanu Antonia Mihaela;
Locul III – Părăoanu Ioana Maria;
Mențiune – Asan Anelis Roxana;
– Cazan Antonia;
– Coman Bogdan Gabriel;

Premii speciale: al Protoieriei Medgidia – Niculae Natalia Andreea, al Garnizoanei Medgidia – Mihoc Antonia Crina, al juriului – Badea Daria Andreea.

Categoria de vârstă 9 – 11 ani:

Trofeu – Șerban Aura Maria;
Locul I – Olteanu Cristina Maria;
Locul II – Manole Cara Nicole;
Locul III – Crăciun Anastasia Ștefania;
Mențiune – Corona Ciobanu Sofia Maria;
– Moroianu Alexandra Crina;
– Asan Maia Melek.

Premii speciale: al Protoieriei Medgidia – Șerban Andra, al juriului – Negreci Serena Ana Maria, al Garnizoanei Medgidia – Rașid Melek.

Categoria de vârstă 12 – 14 ani:

Trofeu – Toancă Diana;
Locul I – Șchiopu Bianca Alexandra;
Locul II – Bîrgovanu Iasmina Elena;
Locul III – Băietu Livia Andreea;
Mențiune – Ioga Matei Yanis;
– Gongea Iulia Maria;
– Topoleanu Sorina.

Premii speciale: al Protoieriei Medgidia – Manole Mădălina Cristiana; al juriului – Matei Rodinică Gabriela; al Garnizoanei Medgidia – Memet Elfidan Berna.

Categoria de vârstă 15 – 18 ani:

Trofeu – Tudor Andrei;
Locul I – Gongea Bianca;
Locul II – Banu Giulia Andreea;
Locul III – Vîlcu Elena Briana;
Mențiune – Coman Maria Laura;
– Ionescu Izabela Georgiana;
– Jeler Andra.

Premii speciale: al Protoieriei Medgidia – Strătilă Alexandra; al juriului – Ionescu Iulia Bianca; al Garnizoanei Medgidia – Lucaci Alexandra Iulia.

La finalul primei zile a competiției publicul prezent s-a bucurat de recitaluri susținute de vedete ale muzicii ușoare românești precum: Rodica Șerban; Mihai Urzicana, acompaniat la pian de Adina Cocârgeanu; Aurelian Temișan și Monica Anghel.

18 iulie 2021 – Secțiunea muzică populară

Trofeul „MINI” – Ciortescu Andreea Adelina – Constanța;
Trofeul „JUNIOR” – Mircea Ana Maria – Brăila.

Categoria de vârstă 6 – 8 ani;

Trofeu – Ciobanu Anastasia;
Locul I – Găină Rebeca Maria;
Locul II – Ghiță Maria Cristina;
Locul III – Mihoc Antonia Crina;
Mențiune – Vrabie Larisa Elena;
– Andrei David Cristian;
– Ibadula Camer.

Premii speciale: al juriului – Cazan Antonia Maria.

Categoria de vârstă 9 – 11 ani;

Trofeu – Luchian Adriana Alexia;
Locul I – Carabaș Maria Bianca;
Locul II – Corona Ciobanu Sofia Maria;
Locul III – Ciornea Maria Gabriela;
Mențiune – Istrate Eduard Gabriel;
– David Alina Geanina;
– Șerban Aura Maria.

Premii speciale: al Protoieriei Medgidia – Suciu Anisia Cristiana, al juriului – Negreci Serena Ana Maria, al Garnizoanei Medgidia – Manolache Andreea Daniela.

Categoria de vârstă 12 – 14 ani:

Trofeu – Nirică Iuliana Bianca;
Locul I – Bratu Marian Sebastian;
Locul II – Memet Elfidan Berna;
Locul III – Vasile Andreea Petruța.

Categoria de vârstă 15 – 18 ani:
Trofeu – Coman Maria Laura;
Locul I – Ionescu Izabela Georgiana;
Locul II – Banu Giulia Andreea;
Locul III – Diaconu Ștefania Ionela.

În încheierea serii de muzică populară au urcat pe scenă în aplauzele publicului soliștii de muzică populară Laura Olteanu, Traian Stoiță și Neta Soare.

Felicitări tuturor participanților, organizatorilor și membrilor juriului pentru un spectacol de excepție!
 




jooble.org