Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Elevi „APLAUZE”- Constanţa(1565)


Aşa cum v-am informat deja, astăzi, la Constanţa, are loc deschiderea oficială a celei de a cincea ediţii a Festivalului Naţional de Teatru pentru Elevi “Aplauze”, eveniment cultural care beneficiază şi de o consistentă participare din afara graniţelor României (Serbia, Turcia, Ucraina, Republica Moldova). Vă prezentăm programul complet al manifestărilor, cu locaţiile fiecărei acţiuni.

Luni, 1 aprilie
11.00- Întâlnirea coordonatorilor de trupe cu organizatorii (sala consiliu Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân”- Constanţa)
11.30- Întalnire traineri-Luminita Radu si Tiberiu Rosu, organizatori (tragerea la sorţi a trainerilor, pe trupe) - Sala CNMB
13.00- Deschiderea oficială a festivalului (Sala Teatrului de Stat, de pe Bulevardul Ferdinand, fost “Fantasio”
- Spectacol, în afara concursului: „Trupa fără nume” (Tulcea), a Colegiului Dobrogean “Spiru Haret” – “Pretioasele ridicole”, de Moliere
În paralel, în sălile CNMB :
14.30-16.00- Atelier actorie-traineri, pe grupe
16.00-17.30- Ateliere coregrafie, în paralel - Aliss Tarcea şi Geta Violeta Ravdan
-Ateliere lupte scenice, în paralel -Adrian Prota şi Cosmin Mihale
14.30- Concursul trupelor din categoria 10-14 ani (Sala Teatrului de Stat)
14.35-15.25- Trupa “Amicii”-Şcoala.gimnazială “B.P.Haşdeu”, din Constanţa - “Spărgătorul de nuci” , de E.T.A.Hoffmann
15.35-16.00- “Temerarii”-Şc. “Gh Ţiţeica”, din Constanţa - “Cântăreţii” , de Maria Hibovski, după povestirea „Muzicanţii din Bremen”
16.10-16.40- “Prâslea”-Şc.”P. Ispirescu” , Constanţa - “Tarantela” - scenariu de Comedia del’arte
16.50-17.20- Cercul de teatru “Luceafărul”, din Bucureşti - “Dă dămult, ... mai dă-dămult”
17.30.18.15- “Medieville”, Şc. “Mihai Viteazu” , Constanţa - “Regele cerb” , de Carlo Gozzi
18.30- Spectacol invitat - “Night on Earth”. Distribuţia: Los Angeles -Victoria Bianca Popescu, Corky – Anca Dinicu, Paris: şoferul ivorian – Cosmin Pană, Femeia oarbă - Dana Marineci , Roma: Alladino - Alexandru Bogdan, Preotul – George Rotaru. Regia: Dragoş Alexandru Muşoiu. Spectacolul ”Night on Earth”, adaptare dramatică după scenariul de film al lui Jim Jarmusch, prezintă trei poveşti, trei întâlniri între oameni din diferite medii sociale, cu diferite preocupări şi interese, care ajung în contact, sub pretextul unei calătorii cu taxiul. În același timp, dar în trei orașe diferite ( Roma, Paris și Los Angeles ), în cele 15 minute necesare finalizării unei curse , se încearcă afaceri, se flirtează, se moare, se spovedeşte, se sărută, se dau şi se primesc lecţii de viaţă. Apoi, pe măsură ce uşa maşinii se închide în urma clientului ajuns la destinaţie, destinele împletite pentru foarte scurt timp se desprind. Rămâne, ca mărturie a acestor întâlniri, câte un… bon fiscal, rătăcit prin buzunarul vreunui client sau prin torpedoul vreunui şofer de taxi.

Marţi, 2 aprilie
9.30-12.00- Ateliere arta actorului-traineri pe trupe (salile CNMB )
14.00- Concurs trupe 15-19 ani (Sala Teatrului de Stat - Constanţa)
14.05-15.05- “Protha”, trupă din judeţul Vrancea - “Ţara lui Gufi” , de Matei Vişniec
15.15-15.55- Trupa din Serbia - “El retablillo de don Cristóbal” , de Federico García Lorca (spectacol prezentat în limba spaniolă)
16.05-16.25- “Hyperion”-Lic.tehnologic “Lazăr Edeleanu”, din Năvodari - “Copacul Vieţii”, de Udrea Miahaela şi Bordianău Andreea
16.45-17.30- “Catharsis”, din Bucureşti - “Nunta”, de Cehov
17.40-18.20- Trupa “The Tavryitsy”, din orşaşul Nicolayev, Ucraina - “Im ewigen Banne von einer Sekunde” – “În veşnica vrajă a unei secunde” -Marharyta Bondarenko
18.30-19.10-Trupa ”Alexandru Giugaru”, Huşi -“Huşi,oraş pe graniţă”, adaptare după Slavomir Mrozeck
19.30- Spectacol in afara concursului – Trupă din Chişinău, Republica Moldova

Miercuri, 3 aprilie
9.30 -12.00- Ateliere de arta actorului-traineri pe echipe (Sălile CNMB)
12.30-13.45- Ateliere de coregrafie -Aliss Tarcea şi Geta Ravdan (Sălile CNMB)
- Ateliere lupte scenice -Adrian Iacov şi Cosmin Mihale (Sălile CNMB)
16.00- Concurs trupe 15-19 ani (sala Teatrului de Stat):
16.05-17.05- „Noi”, de la CNMB din Constanţa - “Trei jobene” , de Miguel Mihura
17.15-17.40-Trupa “Fatma ”, de la Anadolu Lisesi, din Turcia – “A too Scary Movie” , de KerimeYaşaran (spectacol prezentat în limba engleză)
17.50-18.05- Cercul de teatru “Luceafărul”, Bucureşti - “D’ale,d’ale”
18.10-19.10- “Okaua”, Bucureşti - “Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte”, adaptare de Ionuţ Popescu, dupa Petre Ispirescu
19.20- Spectacol invitat: Studenţii Facultătii de Arte dela Universitatea “Ovidius”, din Constanţa - “Căsătoria Ursului de Jubileu”, după A.P. Cehov-clasa Diana Cheregi, asistent universitar Clara Ghiuvelichian
Joi, 4 aprilie
10.00- Masterclass improvizaţie actoricească - Adrian Iacov (Aula Universităţii “Ovidius”, din Constanţa)
11.00- Concurs de improvizaţie - Fundaţia “Baylor - Marea Neagră” (Aula Universităţii “Ovidius”)
13.00- Festivitatea de premiere (Aula Universităţii “Ovidius”)

 

 




jooble.org