Ăștia sunt, cu unul dintre ei vom defila în următorii 4 ani!                                                                                                                                                                                                                                                        CHIȚAC, PALAZ , FĂGĂDĂU ŞI SUNAY , CE VOTEZI AȘA SĂ AI!

Ăștia sunt, cu unul dintre ei vom defila în următorii 4 ani! CHIȚAC, PALAZ , FĂGĂDĂU ŞI SUNAY , CE VOTEZI AȘA SĂ AI!(1484)


        Credeți-mă că nu este deloc plăcut și nici comod, dimpotrivă, să faci o incursiune pe paginile de facebook ale candidaților la Primăria Constanței.
      Acestea se prezintă ca un amalgam de mesaje ce se vor care mai de care mai interesante, captivante și emoționante, în realitate fiind un arsenal teribilist de promisiuni mincinoase, niște „gazete de perete“ cu realizarea angajamentelor și a principalilor indicatori de plan, îndeplinirea la termen a prețioaselor sarcini de partid, sporirea productivității, creșterea calității muncii și a produselor, economisirea de materii prime și materiale, programul 3R (Recuperare, Recondiționare, Refolosire), depășirea sarcinilor la export. Toate sub sloganurile Nicio masă fără pește oceanic!, Primii în sport, primii în producție!, Nici pâine fără muncă, nici muncă fără pâine!, Tot înainte!, Noi creștem odată cu țara!, Evitați risipa!, Nu călcați pe iarbă!, Eu produc, controlez, răspund!, Nu scuipați pe jos!...
        Și pentru că toate acestea trebuie musai îndeplinite la termen și în condiții optime, pot fi numite „Cincinalul în patru ani și jumătate“ sau „Țineți minte cinci cuvinte «E la fel ca înainte!»“.
        Mi-am permis o incursiune (in)discretă, dar curajoasă, pe paginile de facebook ale unora dintre candidații la Primăria Casei Albe din Constanța, reușind astfel să descopăr dezvăluirile unuia despre celălalt, atacuri perverse fie peste ochi, fie sub elasticul de la chilot, promisiuni aberante și mincinoase, idei lipsite de conținut, prostii emanate din străfundurile puțurilor gândirii și postate cu nonșalanță, obrăznicie și nerușinare.
        Dacă la toate acestea mai adaug și pupincurismul deșănțat și grețos al postacilor de serviciu, aveți deja un tablou complet al rolului internet-ului în socializarea dintre indivizi și promovarea imaginii acestora, dar și a faptului că, la fel ca hârtia igienică și de ziar, virtualul suportă orice și pe oricine, inclusiv pe mine.
       Să le trecem în revistă și să le contorizăm, căci grea, dar veselă, ne va fi existența cu cel care, din turma respectivă de candidați, va fi cioban în următorii patru ani (ordinea candidaților este alfabetică):

        Vergil Chițac 

        Din ciclul  „Vino, mamă, să mă vezi și ce vezi să nu crezi!“
- „Astăzi (...) mă voi afla la corturile din zonele (...) unde se strâng semnături pentru candidatura mea la Primăria Constanţei. P.S. - Azi noapte a fost furat un cort al P.N.L. şi două au fost vandalizate“.

        Din ciclul  „O minciună declarată e pe jumătate iertată!“
- „Jur că nu o să vă păcălesc niciodată, nici măcar de 1 aprilie!“ (postare pe 1 aprilie a.c.).

        Din ciclul  „O pistă făcută cu temei e ca o alergare la timpul ei!“
- „Sportul ne ajută să avem «o minte sănătoasă într-un corp sănătos», iar pentru asta vom crea piste pentru alergat şi pentru biciclete“.

        Din ciclul  „O minciună este o sarcină de partid!“
- „Voi convoca o ședință internă și, dacă se confirmă că și liberalii au jucat un rol în această scenetă, vă asigur că voi lua măsuri drastice. Mai devreme sau mai târziu, masca va pica“ (despre votul consilierilor P.N.L. în cazul Gh. Dumitrașcu).

        Din ciclul  „Nu aduce primăvara ce aduce barza!“
- „Mi-a făcut o deosebită plăcere să fiu alături de dumneavoastră cu ocazia zilei de 1 martie. O doamnă simpatică mi-a transmis, mai în glumă, mai în serios, că sunt vestitorul primăverii. Cuvintele ei mi-au dat o stare de bine extraordinară şi m-au făcut să privesc cu şi mai multă încredere înspre viitor“.

        Din ciclul  „Unde orgasm nu e, nimic, nu e!“
- „Astăzi este «Dragobetele», ziua când se sărbătoreşte dragostea, acel sentiment care te scoate din cotidian şi te face să atingi cerul“.

        Din ciclul  „Mulțumim din inimă, partid iubit!“
- „Îi mulţumesc doamnei preşedinte Alina Gorghiu pentru tot sprijinul pe care mi-l oferă în acest demers. Cuvintele dumneaei îmi conferă încrederea că pot duce proiectul pentru Constanţa la bun sfârşit“.

        Din ciclul  „De la Bălănel și Miaunel la Max și Caramel“
- „Mai jos, îl puteţi vedea pe ecran pe Max, primul meu câine pe care l-am iubit enorm. Alături stă Caramel, pe care l-am găsit recent pe stradă cu lăbuţele rănite prinse în smoală“.

                                                                 •••

        Decebal Făgădău 

        Din ciclul  „Să mănâncă și gura lor ceva“
Referitor la campusul universitar „Henri Coandă“:
- „Decebal Făgădău a declarat, ieri că trei blocuri din cele șase vor fi destinate persoanelor care au fost evacuate din alte imobile, iar celelalte trei blocuri vor fi destinate cazurilor sociale“ („Telegraf“, 03 iunie 2015).
- „Făgădău a spus că, pe lângă aceste șase imobile, Primăria Constanța are în plan și finanțarea altor 10 blocuri în același campus, care vor fi ridicate cu bani de la bugetul local“. („Telegraf“, 01 august 2015).

        Din ciclul „Exmatricularea e rușinoasă, dar sănătoasă!“
- Exmatriculat de două ori (1994, 1997) din cadrul Universității Maritime Constanța (declarație a lui Claudiu-Iorga Palaz din aprilie 2016).

        Din ciclul  „Bă, cine(va) trage vânturi istorice?“
- „Dacă mă întrebaţi pe mine, nu am niciun fel de problemă ca, din loc în loc, pavajul să fie ciobit. Ne dă un aer de oraş istoric.“ (declarație la o televiziune locală, 24 martie 2016, min. 40:33).

        Din ciclul  „Supărat, supărat sunt, Doamne, numai supărat!“
- „Agitată. Agitată rău“ (comentariu la o imagine cu Marea Neagră).

        Din ciclul  „Un Făgădău mai găsești, dar un prieten nu! “
- „Un român pe zi: Decebal Făgădau,viceprimar Constanţa. Pentru că este om bun si pentru că munceşte pe brânci pentru oraşul nostru!“ - postac (ne)remunerat.

        Din ciclul  „Murmurul care murmurează, observează și zâmbizărează!“
- „Primarul interimar al Constanţei, Decebal Făgădău, a împlinit 43 de ani. Aşa că biroul său s-a umplut de cadouri de la prieteni, torturi de toate felurile, flori, chiar şi baloane cu heliu. Murmurul urbei l-a observat (sic! - n.r.) pe edilul-şef zâmbind, lucru pe care îl face prea rar, aşa că îl sfătuieşte să râdă mult, cu gura până la urechi chiar, ori de câte ori are ocazia. Zâmbetul aduce sănătate!

        Din ciclul  „Roboțel și Bobocel, amândoi ie la fel!“
- „Recunosc: sunt tată de băieți și nu sunt obișnuit cu roz, prințese, Minnie, Kitty, ș.a.“


                                                                       •••

        Claudiu Palaz

        Din ciclul  „Pe loc repaus, Claudiu Palaz!“
- Prin Ordinul M.Ap.N. nr. MP 906 din 21.XII.2010 i s-a acordat gradul de locotenent-colonel (rez.); - Prin Ordin (anul 2013) al șefului Statului Major General i s-a retras gradul de locotenent-colonel (constanța.ro din 06.04.2016).

        Din ciclul  „Lauda de sine nu pute bine!“
- „Troiţa Călătorului pe Mare a fost ridicată la iniţiativa şi prin grija prefectului judeţului Constanţa, Claudiu-Iorga Palaz“.
- „Am realizat (...) restaurarea Cimitirului internațional din Mircea Vodă. Am inițiat si construit monumentul osuar de la Pietreni, unde am depus osemintele celor care s-au jertfit pentru ţară. Totodată, cinstirea veteranilor a fost o prioritate în activitatea mea de prefect“.

        Din ciclul  „De la mic la mare, în orice împrejurare, servieta «Diplomat» te face de rahat!“
- „Puterea nu se cere, Puterea se ia!“.
- „De la mic la mare, familia Palaz susține Elena Udrea!“.
- „Și soarele se uită după noi!“.
- „Mă mir cum de nu iese Dan Șova să-l spele și pe Varan la fund“.
- „Cât am fost prefect am fost alături de eroii neamului, implicându-mă pentru a le cinsti memoria“.

        Din ciclul  „Nicio promisiune nu ie prea multe“
- „Până în toamnă voi muta cartierul «Henri Coandă» la periferia Constanţei! În locul acestuia voi da loturi pentru tineri, pentru construirea unei locuinţe proprietate personală“.
- „În viitor, voi reda Cazinoul constănțenilor“.

- „Da, candidez pentru constănțeni!“
- „Eu am în spate interesele constănțenilor, de asta pot fi acuzat! Le promit o administrație profesionistă și că voi deschide Constanța, pentru constănțeni!“.

        Din ciclul  „Nu trage, domn’ Făgădeanu, sunt eu, Videgădău!“
- „Făgădău are sinapsele sparte, nu-şi dă seama că e aberant“.
- „E Mazăre tras la indigo, e Mazăre reload!“.
- „Ai acceptat eliberarea autorizațiilor de funcționare a magazinelor de vise!”.
- „Făgădău nu e decât o marionetă!”.
- „Șefa lui de cabinet primește de la SPIT 6.000 lei, pentru un post care, legal, este plătit cu 1.200 lei”.
- „Cum, domnule interimar (...), să investiți în borduri noi? Ați terminat totul în oraș și au rămas bordurile și
schimbarea acestora de către firmele de casă ale dumneavoastră și ale camarilei P.S.D.? Știți cum e vorba românească: «Chelului, tichie de mărgăritar îi trebuie!». (...) Nu știu cum să mă adresez dumneavoastră, pentru că ați spus că vă asumați comparația cu Videanu! Deci, cum preferați: FĂGĂDEANU sau VIDEGĂDĂU?“.
- „Domnilor parlamentari P.S.D., luați atitudine și opriți sadismul psihologic al domnului Făgădău asupra constănțenilor!“. 

        Din ciclul  „Când stai cu spatele la perete e bine să ții gura închisă“ (Palaz despre Chițac):
- „În spatele lui Chițac, din hârtiile și documentele pe care le am, se dovedește a fi omul de afaceri Gabriel Comănescu“.

- „Văd ca nimeni n-a sesizat că un candidat la primărie din Constanța folosește în discursul electoral expresii naziste. Cu cât cunosc mai bine oamenii, cu atât îmi plac mai mult animalele. Este o expresie folosită de Hitler“.

                                                                  •••

        Omer Sunay

        Din ciclul  „ Chițac, răspunde-i omului!“
        - „De unde are atâția bani Vergil Chițac, din economisirea salariului de bugetar sau din pensie?“.

        Din ciclul  Sunt mai multe găști penale, decât membrii noștri de partid!“
        - „Vom spulbera găștile din partidele penale!“.

 

         

        P.S. - Nu mă subestimați! Gândesc mai mult decât arăt, știu mai multe decât scriu și observ mai multe decât credeți!
 
jooble.org